Czemu nie działa mi dźwięk w telefonie? Być może przyda się naprawa głośnika

Zleć naprawęCzemu nie działa mi dźwięk w telefonie? Być może przyda się naprawa głośnika

Jedną z korzyści, jaką dostarczają nam smartfony jest możliwość słuchania muzyki i odtwarzania multimediów. Co prawda, niektóre modele odznaczają się niższą jakością dźwięku czy obrazu niż komputery, jednak i takie mogą umilić czas podczas podróży z pracy do domu. Często jednak występują problemy z głośnikiem, przez które jakość dźwięku może drastycznie się zmniejszyć. Czym najczęściej są one spowodowane?

W przypadku, gdy głośnik nie działa…

W niektórych sytuacjach klienci zauważają całkowity zanik dźwięków w telefonie. Ten problem może wynikać z poważniejszego uszkodzenia urządzenia, jednak wcześniej warto sprawdzić, czy sygnał nie jest blokowany przez ustawienia. 

Wyciszony dźwięk, włączony tryb milczący lub samolotowy, a także blokada muzyki w przypadku działania niektórych aplikacji to przykładowe możliwości, przez które nie słyszymy głosu.

Jeśli podstawowe sposoby nie działają, warto sprawdzić także połączenie Bluetooth. Może ono również powodować problemy z dźwiękiem, wyłączając narzędzie wszystko powinno wrócić do normy. W niektórych sytuacjach głos wraca po restarcie urządzenia lub przywróceniu jego początkowych ustawień, warto więc wypróbować również takie kroki.

Problemy ze słuchawkami

Zestawy słuchawkowe podłączane bezpośrednio do urządzenia również mogą generować kłopoty związane z pracą głośnika. Gdy dźwięk nie jest słyszalny, warto na początku sprawdzić głośność i zmodyfikować parametr. Zewnętrzne akcesoria mogą odznaczać się innymi parametrami emisji, dlatego warto początkowo spróbować zmienić natężenie dźwięku.

W przypadku gdy to nie pomaga, można zresetować urządzenie lub przywrócić ustawienia fabryczne telefonu, które mogą wpływać na jego pracę i możliwości połączenia z dodatkowymi akcesoriami. Warto również skontrolować czy gniazdo słuchawkowe jest czyste – drobiny kurzu i brudu wewnątrz wejścia mogą wpływać na jakość głosu.

A może poważniejsze kłopoty?

Jeśli pomimo powyższych czynności głos w telefonie wciąż nie wrócił, może to oznaczać bardziej zaawansowane problemy. Mogą być one związane z:

  • uszkodzeniem głośnika pod wpływem mechanicznych uderzeń,
  • uszkodzeniem gniazda słuchawkowego lub występowaniem zanieczyszczeń w jego środku,
  • nieprawidłowym działaniem oprogramowania telefonu, a także panelu dotykowego,
  • zalaniem smartfona.

W takim przypadku, przyda się specjalistyczna pomoc serwisu telefonów. Naprawy samodzielne mogą skończyć się znacznie poważniejszymi konsekwencjami. A wymiana zestawu głośnikowego nie jest dużym wydatkiem, zwykle jego koszt wynosi ok. 60-80 zł.

Cena całkowita: zł (z VAT)