Ile kosztuje wymiana ekranu dotykowego? Sprawdzamy, czy to się opłaca

Zleć naprawęIle kosztuje wymiana ekranu dotykowego? Sprawdzamy, czy to się opłaca

Nowoczesne smartfony dostarczają sporo możliwości i funkcji, które znacznie ułatwiają nam życie. Jednocześnie są to nadal urządzenia elektryczne, które dodatkowo wzbogacone są w stosunkowo delikatny wyświetlacz i panel dotykowy. O ile pęknięta szybka zazwyczaj nie stanowi większego problemu z obsługą smartfona, mogą one pojawić się, gdy nasz panel nie reaguje na dotyk. W tym przypadku również da się naprawić sprzęt, prawdopodobnie jednak konieczna będzie wizyta w serwisie.

Pęknięta szybka czy zepsuty ekran dotykowy?

Nie zawsze mechaniczne uszkodzenia telefonu oznaczają konieczność wymiany całego panelu dotykowego. Wielokrotnie jest tak, że pomimo widocznego pęknięcia wyświetlacza, nadal możemy obsługiwać smartfon. W takim przypadku jedynie zewnętrzna osłona telefonu zostaje uszkodzona, co nie wpływa specjalnie na możliwość korzystania z urządzenia.

Z uszkodzonym panelem dotykowym mamy do czynienia wówczas, gdy na wyświetlaczu, zamiast menu głównego widoczne są paski, czarne plamy, fioletowe lub kolorowe przebarwienia, czy białe przebłyski. Możliwa jest sytuacja, gdy wyświetlacz jest cały czas czarny i nie reaguje na dotyk.

Jak przebiega wymiana wyświetlacza w serwisie?

Wymiana wyświetlacza polega na odspojeniu uszkodzonej szybki i panelu dotykowego oraz przyklejenie nowych zamienników. Przed wymianą wyjmowany jest akumulator, panel sterujący oraz inne elementy smartfona, które mogłyby zostać uszkodzone podczas procesu. Następnie odklejana jest szybka i panel dotykowy.

Instalacja nowych elementów może przebiegać z wykorzystaniem dopasowanego do modelu telefonu kleju. To jednak sposób mniej korzystny, bowiem przy ewentualnym ponownym uszkodzeniu trudniej będzie odczepić zamieniony panel dotykowy. Nasz serwis wykorzystuje specjalne taśmy montażowe, które znacznie ułatwiają sklejenie elementów. A do zabezpieczenia ekranu przed przedostawaniem się kurzu, między digitizerem a wyświetlaczem umieszczamy dodatkową uszczelkę.

Koszty naprawy są zróżnicowane…

Opłaty za wymianę ekranu dotykowego i wyświetlacza są zróżnicowane. Zależą one głównie od modelu urządzenia, który został poddany naprawie, a także renomy serwisu oferującego wymianę. Przy bardziej prestiżowych smartfonach, koszty wymiany wyświetlacza mogą sięgać nawet 1000 zł. Z pewnością więcej za usługi zapłacą klienci, którzy zdecydują się na pomoc autoryzowanych serwisów. W tym przypadku mają oni jednak pełną gwarancję jakości usług.

Zlecając naprawę, warto też zwrócić uwagę na opłacalność tego procesu. W wielu przypadkach, kwota wymiany panelu dotykowego może wyrównywać, a nawet znacznie przekraczać rzeczywistą  wartość urządzenia. Istotny jest także na wiek urządzenia — naprawa kilkuletniego smartfona może okazać się niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy.

Cena całkowita: zł (z VAT)