Jak dbać o baterię w smartfonie? Nasze porady

Zleć naprawęJak dbać o baterię w smartfonie? Nasze porady

Bez niej każdy, nawet najwyższej generacji smartfon jest całkowicie nieprzydatny. Mowa oczywiście o baterii, która jest jedynym źródłem zasilania dostarczającym energii do naszych urządzeń. Jej żywotność jest jednak ograniczona, a koszty wymiany i zakupu akumulatora mogą być wysokie. Można też przedłużyć żywotność baterii, stosując kilka wskazówek…

Dlaczego warto dbać o baterię w smartfonie? 

Pierwszym argumentem jest przede wszystkim możliwość przedłużenia działania akumulatora. Nadmierna i niewłaściwa jego eksploatacja może znacznie przyspieszyć proces jej zużycia oraz skrócić czas obsługi smartfona.

Jeśli zadbamy o baterię w telefonie, możemy uniknąć wysokich kosztów związanych z jej wymianą i kupnem nowego źródła zasilania. Nowoczesne modele posiadają coraz bardziej skomplikowaną budowę i ciężko jest w nich samodzielnie dostać się do akumulatora. A taka operacja nie będzie konieczna, jeśli stosując proste wskazówki przedłużymy żywotność baterii.

Odpowiednie użytkowanie telefonu i dołączonego do niego akumulatora pozwoli też zachować na dłużej jej pierwotne parametry. Chcąc mieć do dyspozycji działające urządzenie przez cały dzień, potrzeba odpowiedniej dawki energii, a słabo utrzymujące prąd akumulatory mogą jej nie dostarczyć.

Ładuj baterię w odpowiedni sposób

Akumulator do smartfona posiada określoną liczbę cykli ładowania. Każdorazowe podłączenie telefonu do zasilania i jego odłączenie po osiągnięciu poziomu 100% powoduje utratę jednego z nich. Stąd też lepiej jest ładować baterię maksymalnie do 80% pojemności, dzięki temu można znacznie przedłużyć jej żywotność.

Baterie typu litowo-jonowego nie lubią skrajności. Toteż całkowite rozładowanie telefonu, lub spadek energii poniżej poziomu 15 procent może przyczynić się do szybszego ich zużycia. Warto więc nie czekać z ładowaniem na ostatnią chwilę, tylko podłączyć smartfon już przy 20-procentowym stanie naładowania. Badania dowodzą, że taki sposób dostarczania energii do urządzenia może nawet dwukrotnie przedłużyć okres działania baterii!

Unikaj wysokich temperatur

Zbyt duża ilość ciepła może również przyczyniać się do szybszego zużycia baterii. Stąd też podczas eksploatacji smartfona odradza się stosowanie ładowarek do szybkiego uzupełniania energii. Są to wygodne rozwiązania, lecz mają ogromny wpływ na utratę właściwości akumulatora.

Problemy z wysoką temperaturą mogą pojawić się również przy ładowaniu za pomocą urządzenia bezprzewodowego. Zasilanie indukcyjne może powodować zwiększenie temperatury, dlatego, decydując się na ten wariant, warto kupić dobrej jakości ładowarkę. Ten proces uzupełniania energii jest jednak i tak dużo wolniejszy od standardowego uzupełniania prądu, warto więc wykorzystać tradycyjne przewodowe ładowarki podczas eksploatacji telefonu.

Cena całkowita: zł (z VAT)