Jak wysuszyć telefon z wbudowaną bateria? Sprawdź co warto zrobić po zalaniu urządzenia

Zleć naprawęJak wysuszyć telefon z wbudowaną bateria? Sprawdź co warto zrobić po zalaniu urządzenia

Bezpośredni kontakt smartfona z wodą, w większości przypadków kończy się uszkodzeniem urządzenia. Jednak stosując się do kilku prostych zasad można jeszcze sprzęt uratować. Kwestią problematyczną w tym wypadku jest zawsze bateria, która przy nowszych telefonach jest w pełni z nimi zintegrowana. Jej zawilgocenie może wywołać niekontrolowane spięcia i definitywnie uszkodzić delikatne podzespoły. Co warto więc zrobić, aby osuszyć smartfon?

Suszarka? Ryż? Pomogą czy zaszkodzą?

To jedne z często polecanych sposobów na usunięcie wody z zalanego telefonu. Jednak mogą one narobić więcej szkód niż pożytku.

Użycie suszarki jest szczególnie niebezpieczne, bowiem ekspozycja modelu na działanie powietrza może pomóc odparować wilgoć jedynie z zewnętrznych części telefonu. Dodatkowo, taki strumień ciepła może wywołać przemieszczenie pary wodnej do środka telefonu i uszkodzić delikatne podzespoły smartfona. W takim przypadku urządzenie może już być nie do uratowania.

Innym często polecanym sposobem jest umieszczenie zalanego modelu w naczyniu z ryżem. Dzięki dość silnym właściwościom higroskopijnym, ma on wyciągnąć wilgoć z zalanego urządzenia. Sam proces jednak może być bardzo długotrwały, a w tym czasie para wodna przeniknie do wewnętrznych struktur i spowoduje ich korozję.

Zdemontuj wszystko, co się da

Pierwszą kwestią, o której nie należy zapominać po zalaniu urządzenia jest jego demontaż. Wszystkie akcesoria, takie jak ładowarki, zestawy słuchawkowe czy power banki należy jak najszybciej odłączyć. W miarę możliwości warto również rozebrać zewnętrzne części obudowy i jeśli się uda zdemontować baterię.

Wiele modeli smartfonów ma jednak zintegrowany z akumulatorem system, tutaj więc trudno będzie odłączyć źródło jego zasilania. W takim przypadku wystarczy jedynie szybko osuszyć powierzchnię i pozostawić telefon w ciepłym miejscu do czasu oddania go do serwisu. Demontaż urządzenia amatorskimi metodami może skończyć się jego nieodwracalnym uszkodzeniem, w szczególnych przypadkach także uszczerbkiem na zdrowiu!

Wyręczanie serwisanta zwykle nie jest wskazane

W sieci internetowej znaleźć można wiele informacji dotyczących własnoręcznego przeprowadzenia napraw po uszkodzeniu smartfona. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie te dane są wiarygodne, a każdy model telefonu ma określoną specyfikację. Użytkownik więc podejmując się samodzielnego demontażu i napraw może nieodwracalnie uszkodzić swoje urządzenie.

W przypadku próby odłączenia baterii istnieje także dodatkowe ryzyko porażenia prądem. Co prawda, prąd zawarty w akumulatorze nie jest w stanie spowodować daleko idących skutków zdrowotnych, jednak urządzenie, do którego dostała się woda, może w niekontrolowany sposób przewodzić energię i spowodować oparzenia.

Cena całkowita: zł (z VAT)