Jaka nawigacja do samochodu? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Zleć naprawęJaka nawigacja do samochodu? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Podczas jazdy na nieznanych drogach, nawigacja to bardzo przydatne narzędzie, które szybko doprowadzi nas do celu. Mowa oczywiście o nawigacji samochodowej, dzięki której znacznie łatwiej dostać się pod wskazany adres. Nowoczesne urządzenia działają praktycznie bez żadnych zakłóceń i pozwalają precyzyjnie ustalić najlepszą trasę. Są jednak i gorsze warianty sprzętu, które mogą powodować problemy. Czym zatem kierować się w czasie doboru nawigacji? Podpowiemy w artykule.

Droższy nie zawsze znaczy lepszy

Podczas zakupu, nie warto sugerować się wysokością ceny za dane urządzenie. Nie jest to podstawowy wyznacznik jakości, a wielu kierowców częściej poleca sprawdzone i tańsze komponenty, zamiast firmowych urządzeń za kilka tysięcy.

Podczas doboru sprzętu, warto przede wszystkim sprawdzić jego podstawowe parametry, takie jak wielkość ekranu, dostępna pamięć, wydajność procesora czy odpowiedni uchwyt do przymocowania urządzenia. Należy również zwrócić uwagę na typ pojazdów, do którego dostosowana jest nawigacja – inaczej konstruowane są akcesoria do pojazdów samochodowych, a inaczej do motocykli czy rowerów.

Nawigacja z dużym czy małym ekranem?

To podstawowy parametr urządzenia. Ekran nie tylko przedstawia nam drogę dojazdu – w większości przypadków służy on również do komunikacji i wprowadzania niezbędnych ustawień. 

Warto wybierać taką nawigację, której ekran pozwoli na szybkie sprawdzenie trasy w trakcie jazdy. Jego wielkość warto więc dostosować do indywidualnych preferencji. Osoby z dobrym wzrokiem mogą zdecydować się na mniejsze i przez to nieco tańsze rozwiązania, a kierowcy korzystający z soczewek, powinni skorzystać z większych akcesoriów.

Podczas zakupu należy także sprawdzić obsługę sprzętu. Pod lupę warto wziąć interfejs urządzenia, skontrolować warto również łatwość posługiwania się ekranem dotykowym oraz dodatkowe opcje sterowania, takie jak możliwość blokowania ekranu czy regulacji wielkości czcionki wyświetlanego tekstu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując nawigację, dobrze jest zbadać stan pamięci. Będzie ona pomocna w przypadku korzystania i zapisywania map oraz dodatkowych danych wprowadzanych przez użytkownika. Urządzenia oferują 2 rodzaje pamięci: operacyjną RAM oraz pamięć Flash. W przypadku tej pierwszej warto wybierać modele o pojemności minimum 128 MB. Do obsługi polskich map wystarczy sprzęt z pamięcią Flash minimum 4 GB, a jeśli klient zamierza wykorzystywać nawigację również za granicą, warto zaopatrzyć się w większe pojemności.

Istotny jest również wydajny procesor. Odpowiada on za działanie sprzętu bez zakłóceń i płynne uzupełnianie danych. Warto wybierać nawigację, która posiada procesor z taktowaniem na poziomie minimum 800 MHz. W takim przypadku nie powinno być problemów z zacinającymi się mapami podczas jazdy.

Cena całkowita: zł (z VAT)