Kiedy bateria jest uszkodzona? Podstawowe sygnały problemów z akumulatorem smartfona

Zleć naprawęKiedy bateria jest uszkodzona? Podstawowe sygnały problemów z akumulatorem smartfona

Każda bateria w telefonie ma określoną żywotność. Z upływem czasu jej stosowania, zmniejsza się wydajność elementu, który nie utrzymuje już energii jak dawniej. Oczywiście, kilkuprocentowy spadek mocy nie powinien wzbudzić w nas nie pokoju, sprawa ma się jednak inaczej w przypadku wystąpienia gwałtownego spadku napięcia w baterii. Są również inne oznaki słabnącego ogniwa, których nie powinniśmy bagatelizować…

Dlaczego baterie mogą się zużyć?

Jak każde urządzenie, tak również bateria ma swój okres przydatności, po którym jej parametry mogą ulec zmniejszeniu. W przypadku obecnie stosowanych akumulatorów litowo-jonowych, ich przydatność określają tzw. cykle pełnego ładowania.

Baterie mają zakodowaną odpowiednią ilość tych cykli, po której mogą utracić swoje właściwości. Dlatego też, producenci telefonów komórkowych zwykle nie zalecają uzupełniania energii telefonu do maksymalnej pojemności. Może to bowiem znacznie przyspieszyć proces zużycia baterii.

Podstawowe oznaki problemów z niesprawną baterią

W przypadku zużycia akumulatora podstawowym objawem jest jego gwałtowne rozładowanie. Jeśli zauważymy sytuację, w której przy naładowaniu baterii na poziomie 80% pojemności, w krótkim czasie telefon zasygnalizuje nam konieczność ponownego doładowania, to jest to oznaka tego, że akumulator nie utrzymuje już energii tak jak dawniej.

Dodatkową wskazówką zużycia baterii jest brak możliwości utrzymania funkcji telefonu przy kilkunastoprocentowym naładowaniu smartfona. Zwykle w takich sytuacjach, urządzenie samoczynnie jest wyłączane, choć zgodnie ze wskazaniami, w baterii znajduje się jeszcze trochę energii.

W innych sytuacjach, użytkownik może mieć problem z naładowaniem smartfona. W przypadku, gdy podłączenie urządzenia za pomocą dotychczas stosowanej ładowarki wygeneruje komunikat o zbyt dużej, lub zbyt małej mocy źródła prądu, warto skontaktować się z serwisem. Może to być oznaką uszkodzonej lub właśnie zużytej baterii.

Czy zawsze chodzi o uszkodzony akumulator?

Oczywiście, nie w każdej sytuacji winna jest niesprawna bateria. Problemy mogą dotyczyć również innych podzespołów, takich jak nieprawidłowo działające gniazdo zasilania, zwiększoną podatność urządzenia na działania wilgoci czy temperatury na zewnątrz, a także uszkodzenie podzespołów telefonu powstałych w wyniku uderzeń.

Zwykle jednak nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zweryfikować źródła usterki, a zakup nowej baterii może być dość kosztowny. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek akcji na własną rękę, warto skontaktować się z serwisem telefonów, który ustali właściwą przyczynę problemów.

Cena całkowita: zł (z VAT)