Uszkodzony wyświetlacz – jak odzyskać dane? Czy jest to w ogóle możliwe?

Zleć naprawęUszkodzony wyświetlacz – jak odzyskać dane? Czy jest to w ogóle możliwe?

Smartfon towarzyszy nam niemal przez cały czas. To potężne narzędzie, bez którego nie możemy się dzisiaj obejść. Dodatkowo telefon jest bogatym zbiorem danych o naszych operacjach, źródłem zdjęć czy kontaktów. Niestety, przez niekontrolowany upadek telefonu na twardą powierzchnię, może on ulec uszkodzeniu. Najczęściej to wyświetlacz zostaje potłuczony, co może uniemożliwić pozyskanie cennych informacji. Przed utratą danych, da się jednak zabezpieczyć…

Synchronizacja z chmurą zagwarantuje ochronę danych

Jedną z pierwszych czynności, która jest zalecana po włączeniu nowego urządzenia jest logowanie się do konta Google. Dzięki temu mamy możliwość skorzystania z dostępnego na dysku miejsca czy sprawdzenia skrzynki mailowej oraz innych informacji. Jednocześnie dostępna jest też usługa Google Cloud.

Udzielenie pozwolenia na synchronizację danych sprzętu z pamięcią internetową niesie ze sobą wiele korzyści. Przechowywanie kopii zapasowej na internetowym nośniku jest pomocne właśnie w przypadku wystąpienia usterek telefonu. Nie musimy wtedy zastanawiać się jak odzyskać utracone informacje, wystarczy, że zalogujemy się z innego urządzenia na swoje konto Google i będziemy mieć dostęp do kontaktów, plików i informacji o naszym sprzęcie.

Sposób nr 2 – debugowanie USB

To bardziej zaawansowana opcja, która zadziała tylko wtedy, gdy przed uszkodzeniem telefonu poczynimy odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności należy sprawdzić którą wersję androida posiada nasze urządzenie. Potrzebujemy zakładki „opcje programisty”, a przy systemach generacji 4.2, 4.3 lub wyższej, została ona ukryta. Co nie oznacza, że nie da się jej włączyć…

W takich modelach należy wejść w ustawienia i znaleźć zakładkę „Informacje o urządzeniu”. Po jej otwarciu odszukujemy ikonki „Numer kompilacji” i siedmiokrotnie klikamy w to pole. Po tych działaniach wyświetli nam się komunikat: „Jesteś już programistą” i uzyskamy dostęp do zaawansowanych opcji.

W kolejnym kroku należy odnaleźć opcję: tryb debugowania USB, który trzeba włączyć. Później podpinamy smartfon do laptopa, a sparowane urządzenia zapamiętają swoje klucze RSA. W przypadku uszkodzenia telefonu można więc będzie podłączyć go do tego konkretnego komputera i odzyskać dane.

W poważnych sytuacjach może pomóc serwis

Jeśli nie zabezpieczyliśmy danych, przy uszkodzeniu telefonu warto zgłosić się do serwisu. W większości przypadków, przy uderzeniach dochodzi jedynie do uszkodzenia wyświetlacza, więc cenne informacje znajdujące się na karcie pamięci będą do odzyskania.

Warto jednak podkreślić, że takie działanie wymaga zaawansowanej wiedzy. Próby dotarcia do informacji na własną rękę, mogą wiązać się z całkowitym uszkodzeniem pamięci, przez co dane zostaną bezpowrotnie utracone. Dlatego warto zlecić takie prace w Serwisie Komórek.

Cena całkowita: zł (z VAT)