Uszkodzony wyświetlacz – jak skopiować kontakty z telefonu?

Zleć naprawęUszkodzony wyświetlacz – jak skopiować kontakty z telefonu?

Choć producenci smartfonów dokładają wszelkich starań, aby ich wyroby wytrzymały nawet najcięższe naprężenia, stosunkowo delikatny układ elektroniczny wciąż jest podatny na uszkodzenia. Niekiedy zwykłe uderzenie z niewielkiej wysokości o twardą powierzchnię może unieruchomić sprzęt, przez co dostęp do danych zostanie czasowo utracony. Czy takie informacje są już nie do odzyskania? Niekoniecznie… Kontakty wciąż można skopiować, z pomocą kilku sposobów…

Sposób pierwszy – debugowanie USB

To metoda pozwalająca na ochronę danych telefonu przez połączenie smartfona z komputerem. Dzięki odpowiedniej konfiguracji sprzętu, w przypadku awarii, możliwe będzie dostanie się do pamięci telefonu i skopiowanie kontaktów oraz innych przydatnych informacji i plików.

Aby móc zastosować ten sposób, trzeba jednak w trakcie poprawnego działania urządzenia włączyć debugowanie. Proces jest dość prosty, zależy jednak od rodzaju systemu Android, który posiadamy na telefonie. W przypadku produktów wersji 4.2 lub wyższej została ukryta zakładka „opcje programisty”, którą właśnie musimy odblokować. Przy starszych modelach można ją znaleźć na samym dole ustawień.

Jeśli panelu nie widać, należy wejść w ustawienia i znaleźć zakładkę „Informacje o urządzeniu”. Po jej kliknięciu szukamy „Numer Kompilacji” i siedmiokrotnie klikamy w to pole, do momentu wyświetlenia hasła: „Jesteś już programistą”. Następnie wchodzimy w zakładkę „Opcje programistyczne” i „Tryb debugowania USB”. Włączamy go i podłączamy smartfon do laptopa. Sprzęty wymienią się wówczas kluczami RSA, przez co możliwe będzie ich sparowanie nawet w przypadku, gdy jeden z produktów nie będzie działał prawidłowo.

Można wykorzystać również kabel OTG

Przy upadku smartfona, często dochodzi do uszkodzenia digitizera. Uniemożliwi to podjęcie jakiejkolwiek czynności na ekranie dotykowym, lecz urządzenie wciąż będzie poprawnie działać. Można wtedy wykorzystać specjalny kabel OTG.

To przejściówka, która umożliwia podłączenie urządzenia USB z telefonem za pomocą odpowiednich wtyczek. W ten sposób da się nie tylko sparować smartfon z komputerem, lecz przykładowo z myszką, którą możemy manewrować i włączyć opcję przesyłania danych BlueTooth. Kontakty oraz przydatne informacje łatwo w ten sposób skopiować.

Najpewniej w serwisie

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć próby odzyskania danych, z pomocą może przyjść jeszcze serwis. Często przy uszkodzeniach telefonu, awarii ulega jedynie panel dotykowy i osłona, a takie usterki przy niedużych kosztach da się naprawić.

Pracownicy serwisów mogą również podjąć bardziej zaawansowane próby odzyskania danych z urządzeń, których nie da się już uratować. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest dostanie się bezpośrednio do pamięci sprzętu i próba jego uruchomienia na zewnętrznym adapterze. Również w ten sposób można spróbować odzyskać kontakty, choć może to wygenerować dodatkowe koszty.

Cena całkowita: zł (z VAT)